Vitamin Deyip Geçmeyin

Vitaminlerin günümüzde insanlar için faydaları paha biçilemez. Vitaminler protein, yağ, karbonhidrat gibi kalori içeren besin maddeleri olmadığından vücutta kilo alımına sebebiyet vermemektedir.

73

Vitaminlerin günümüzde insanlar için faydaları paha biçilemez. Vitaminler protein, yağ, karbonhidrat gibi kalori içeren besin maddeleri olmadığından vücutta kilo alımına sebebiyet vermemektedir. Ayrıca vitaminler vücutta üretilemediğinden dışarıdan alınma zorunluluğuna sahiptir. Vitaminleri rahatlıkla çeşitli bitkilerden, meyve ve sebzelerden alabiliriz. Vitaminler yağda ve suda eriyen vitaminler olmak üzere iki grupta incelenirler. Sağlıklı bir yaşamın göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir parçası olan organik bileşiklerdir.

Vitaminlerin Görevi Nedir?

Vücut fonksiyonlarımızın devamlılığında ve düzenlenmesinde çok önemli rol oynarlar. Yağda erime özelliğine sahip olan vitaminleri her gün dışarıdan almamıza gerek yoktur çünkü yağda eriyen vitaminler vücutta depolanabilme özelliğine sahiptirler. Anca suda eriyen vitaminler için aynı durum söz konusu değildir. Suda eriyen vitaminler vücutta depo edilemediğinden belirli aralıklarda vücuda alımı yapılmak zorundadır. Eksikliklerinde birçok rahatsızlık görülebilir.

 

 Vitamin Deyip Geçmeyin

Birçok besinde bulunabilen vitaminlerin vücuda alınması düzenli ve doğru şekilde yapılmazsa birçok hastalık ile karşı karşıya kalabilme olasılığımız hayli yüksektir.

Vitamin eksikliklerinde; gece körlüğü, diş ve diş etinde meydana gelebilecek problemler, kemiklerde zayıflamalar, sivilce oluşumda artışlar, yorgunluk, sindirim bozukluğu, kas ve sinirlerde bozukluk, baş ağrısı, iştahta meydana gelen azalma, depresyon, zihin bulanıklığı, kusma, anemi, bağışıklık sisteminin zayıflaması yüzünden sık hastalanma iyileşmede görülen geçlik, kas zayıflığı ve spazmı gibi birçok önemli rahatsızlık görülebilir. Bu nedenle vücudumuz için oldukça önemli olan vitaminleri düzenli biçimde vücudumuza almayı unutmamalı ve ihmal etmemeliyiz.

Vitamin eksikliğinin herhangi bir belirtisinde doktorunuza başvurarak eksik olan vitaminin tespiti yapılabilir ve gerekli tedavi çeşitli yöntemlerle uygulanabilir. Tedaviyi kendiniz de uygulamak isteyebilirsiniz ancak bir uzmandan destek almakta her zaman fayda vardır. Ayrıca kendiniz uyguladığınız tedavide yapacağınız yanlışlar da sağlığınızı etkileyebilmektedir. Vücuda fazla miktarda alınan vitamin doğrudan vücut sistemi tarafından vücuttan atılacağı için boşuna kullanım yapmış olursunuz. Bu da size sağlık açısından faydalı olmayıp, maddi açıdan da zararlı olacaktır. Bu nedenle vitamin eksikliklerinde doktorunuza başvurmalı ve uygun bir şekilde tedavi görmelisiniz.

Okumaya Devam Edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku

X