Tramer Nedir? Tramer Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır? Tramer Rehberi

49

Tramer nedir ? Tramer kaydı nedir ? Tramer hasar kaydı nasıl sorgulanır ? Sorgulama ücreti ne kadar ? Tramer Belge no nedir ? Tramer no nerede yazar ?  Tramer trafik sigortası sorgulama nasıl yapılır ? Tramer Tutanak sorgulama işlemi nasıl yapılır ? Tramer Kusur Oranına Nasıl İtiraz Edilir ? Tramer İletişim Telefon Numarası Nedir ? Tramerle alakalı aklınıza gelebilecek tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tramer Nedir ?

Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin kısaltılmış adıdır. Türkiye’de elementer ve hayat sigortaları olmak üzere bütün sigorta bilgilerinin saklanıp sorgulandığı bir online veri merkezidir. Tramer sorgulama yaparak motorlu araçlara ait trafik, kasko ve hasar kaydı bilgilerini öğrenebilirsiniz. Tramer, ikinci el araç alım-satımlarında sağladığı hasar kaydı sorgulaması ile önemli bir rol üstlenmekte olup, sağladığı bir çok sorgu servisi ile sigortacılık sektörünün temel taşlarından biri olmuştur.

Tramer Üzerinden Yapılabilecek Sorgulamalar Nelerdir ?

 • Trafik poliçesi sorgulama
 • Kasko poliçesi sorgulama
 • Araç hasar kaydı sorgulama
 • Kaza tespit tutanağı sorgulama
 • Taşımacılık ve Koltuk poliçesi sorgulama
 • Yeşilkart poliçe sorgulama
 • İhtiyari mali mesuliyet sorgulama
 • Hayat poliçe sorgulama
 • Sağlık Seyahat Sağlık poliçesi sorgulama
 • Doktor sorumluluk poliçesi sorgulama
 • Tehlikeli madde tüpgaz poliçe sorgulama
 • Mesleki sorumluluk poliçesi sorgulama
 • Ferdi kaza poliçesi sorgulama
 • Maden poliçe sorgulama  işlemleri yapılmaktadır.

Tramer Kaydı Nedir ?

Tramer kaydı 2.el araç alım satımlarında sık kullanılan bir deyim olup, bu deyim araçtaki tramer hasar kaydının olup olmadığı yönündeki bilgi için kullanılmaktadır.

Tramer Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Tramer hasar kaydı sorgulaması cep telefonlarından 5664’de kısa mesaj atılarak veya Sigortam360.com’a üye olup kredi kartı ile ödeme yaparak araç hasar kaydı sorgulayabilirsiniz.

Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Tramer sorgulama işlemi kısa mesaj veya sigortam360 üzerinden yapılabilmektedir.

Kısa Mesaj (Sms) ile hasar kaydı sorgulaması 3 farklı şekilde yapabilmektedir.

 1. HASAR BOŞLUK PLAKA yazılarak 5664’e sms göndermek
 2. HASAR S BOŞLUK ŞASE yazılarak 5664’e sms göndermek
 3. HASAR M BOŞLUK MOTORNO yazılarak 5664’e sms göndermek

Tramer Sorgulama Ücreti Ne Kadar ?

Tramer sorgulama ücreti Turkcell,Vodafone,Türk Telekom’a kayıtlı mobil hatlarından 7 TL karşılığında yapılmaktadır. Bunun dışında Sigortam360.com’ a üye olarak kredi kartı ödemesiyle 5 TL’ye tramer sorgulaması yapabilirsiniz.

Tramer Belge No Nedir ?

Tramer belge no tramer sistemi tarafından otomatik olarak oluşturulan bir poliçe sıra numaradır. Tramer belge no kaza tespit tutanağı tutulurken gerekli olan bir bilgidir.

Tramer No Nerede Yazar ?

Tramer belge no trafik sigortası sorgu ekranında yürürlükte bulunan poliçe satırında görüntüle butonunun yanında yazmaktadır.

Tramer Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Trafik sigortası sorgulama işlemi 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar;

 • T:C NO + PLAKA
 • VERGİ NO + PLAKA
 • POLİÇE BİLGİLERİ İLE SORGULAMA
  Resimde görülen formdan TC-Vergi No Seçimi yapılarak kolayca sorgu yapabilirsiniz.

 

Poliçe bilgileri sorgulamada ise sigorta şirketi, acente no, poliçe no ve yenileme no yazılarak yapılabilmektedir.

Trafik sigortanızı sorgulamak için tıklayın.

Tramer Kasko Poliçesi Nasıl Sorgulanır ?

Tramer kasko poliçesi sorgulama işlemi trafik sigortası ile aynı şekilde ve yöntemle sorgulanmaktadır.

Kaskonuzu sorgulamak için tıklayın.

Tramer Tutanak Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Tramer kaza tutanağı sorgulama işleme sadece anlaşmalı kaza tespit tutanağı tutulan kazalarda yapılabilmektedir. Trafik polisleri tarafından tutulan tutanaklar resmi olduğu için sorgulamalarda çıkmamaktadır. Tutanak sorgulama işlemi şu şekilde yapılır.

Kaza tespit tutanağı sorgulama işlemi yine plaka+ araç sahibi t.c no, plaka+ vergi no ve plaka+sürücü t.c. no ile yapılmaktadır.

Kaza tespit tutanağı sorgulamak için tıklayın

Tramer Kusur Oranı Nasıl Öğrenilir ?

Tramer kusur oranını öğrenmek için öncelikle sorgu yapmanız gerekmektedir. Sorgulama yaptığınız sayfada karşınıza çıkan satırda görüntüleme ve itiraz etme butonuna tıklayınız.

ve ardından sonuç kusur bilgileri bölümünde plakanızın karşısında yazan kusur oranını görebilirsiniz.

%0 %25 %50 %75 %100 kusur oranları ne anlama geliyor diyorsanız

%0 Kusurun sizde olmadığını belirtir.

%25 Kusurun sizde olduğunu belirtir. Böyle bir durumda oluşan hasarın %25’ini kendiniz %75’ini ise sigorta şirketi karşılayacaktır.

%50 Kusurun sizde olduğunu belirtir. Böyle bir durumda oluşan hasarın %50’ini kendiniz %50’ini ise sigorta şirketi karşılayacaktır.

%75 Kusurun sizde olduğunu belirtir. Böyle bir durumda oluşan hasarın %75’ini kendiniz %25’ini ise sigorta şirketi karşılayacaktır.

%100 Kusurun tamamının sizde olduğunu belirtir. Böyle bir durumda oluşan hasarın %100 yani tamamını kendiniz ödemek zorunda kalacaksınız demektir.

Kusurun sizde olmadığını düşünüyorsanız itiraz etmeniz gerekmektedir.

Tramer Kusur Oranına Nasıl İtiraz Edilir ?

Aşağıdaki durumda itiraz işlemini tramer üzerinden yapabilirsiniz. Poliçeler aynı şirketten yapılmamış ise kendi sigorta şirketinizi arayarak tekrar değerlendirilmesi için başvuru yapabilirsiniz.

Hazine Müsteşarlığının 07.06.2012 tarih ve 2012/6 sayılı genelgesi gereğince sadece 01.07.2012 sonrasında sonuçlanmış ve tarafların tüm poliçelerinin aynı sigorta şirketine ait olduğu durumlarda kusur oranına 5 iş günü içinde bu uygulamadan itiraz edilebilmektedir.

Diğer bir husus ise tutanak sorgulama sonucunda “KOMİSYON OYBİRLİĞİ ONAYI (SON DURUM)” durumu söz konusu ise maalesef buradan itiraz hakkınız bulunmamaktadır. Bunun için yine sigorta şirketine yeniden değerlendirilmesi için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Hazine Müsteşarlığının 07.06.2012 tarih ve 2012/6 sayılı genelgesi gereğince sadece sigorta şirketlerinin onayladığı tutanaklara bu uygulamadan itiraz edilebilmektedir. Halen değerlendirme aşamasında olan ya da komisyon tarafından onaylanmış tutanaklara itiraz edilememektedir.

Genellikle karşılaşılan sorunlardan biride kusurun ters yazılmasıdır. Bunun için yine kendi sigorta şirketinizi arayarak düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

Tramer İletişim Telefon Numarası Nedir ?

0 850 277 60 60

 

 

100%
 • Design
Okumaya Devam Edin
2 Yorumlar
 1. Root diyorki

  Her türlü soru ve problemlerinizi bu konu altında yorum yaparak bize iletebilirsiniz

 2. Burcu Kara diyorki

  Tramer kusur oranı yanlış verilmiş sayenizde çözdüm çok teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku

X