Trafik sigortası bittikten sonra kaç gün geçerli ?

78

Trafik sigortalarında herkesin aklını karıştıran ya da yaptırımın olmaması gibi düşünmesine yol açan, aslında bilinen bilinmemezlikten gelinen önemli noktalardan biri de trafik sigortası bittikten sonra kaç gün geçerli ? sorusudur. Trafik sigortası genel şartlarında yer alan maddeye geçen trafik sigortası süresi 1 yıl yani 365 gündür. Vadesi yaklaşan trafik sigortalarının gününün geçmeden yapılması gerekmektedir.

Trafik sigortası bittikten sonra kaç gün geçerli ?

Bu sorunun iki türlü cevabı vardır. Bunlara değinecek olursak;

  1. Yapılan sigortanın ardından vadesi dolan poliçenin günü geçmeden tekrar yapılması gerekmektedir. Gününde yapılmaması durumunda %5 gecikme zammı (1-30 gün) uygulanır. Trafik sigortaları tarifesinde uygulanan tavan fiyat uygulamasını buna katacak olursak her yeni ayın başında fiyatlar %1,5 artış göstermektedir. Kısaca trafik sigortası bittikten sonra kaç gün geçerli sorusuna cevap geçersizdir. Hemen yapılmalıdır. Şu durum unutulmamalıdır ki;

    Trafik sigortaları 12:00 başlayıp, 12:00’da biter.

    Bu açıdan bitecek olan sigortanızı son güne bırakmamanızı tavsiye ederiz. Öğle 12.00 den sonra oluşan bir kazada aracınız sigortasız olarak kabul edilecek olup, bu durum tarafınıza mağduriyet yaratacak ve oluşan zararları kendi cebinizden karşılamak zorunda kalacaksınız.

  2. Başka bir husus ise yeni satış yapılan araçların sigortaları ne zaman yapılmalı sorusudur. Yeni satış aldığınız aracın trafik sigortasını, eğer aldığınız kişiye ait sigorta 15 günden fazla var ise, o sigorta size 15 gün geçecektir. Aksi durum söz konusu ise hemen trafik sigortanızı yaptırmanız gerekmektedir.

Trafik sigortası biten araç bağlanır mı ?

Sıkça sorulan sorulardan biri de, Trafik sigortası biten araç bağlanır mı sorusudur. Trafik sigortası biten aracın trafikte işleyişi durumunda yapılan kontrolde olmaması durumunda aracınız bağlanır ve trafik cezası uygulanır ve araç otoparka çekillir.

 

 

Okumaya Devam Edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku

X