Trafik sigortalarında düzenlenen zeyl türleri nelerdir ?

Bu makalemizde yeni başlayanlar için trafik sigortalarından düzenlenen zeyl türleri ve hangi durumlarda kullanıldığına değineceğiz.

125

Zeyl sözcüğü kısaca, ekleme ilave etme anlamına gelir. Sigortacılık sektöründe ise zeylin bir çok uygulamada örneklerini görmekteyiz. Bu konuda trafik sigortalarında düzenlenen zeyl türleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle trafik sigortalarında kullanılan zeyl türlerini kısaca sıralayalım. Bunlar;

  • Satıştan dolayı iptal
  • Kısmi İptal
  • Başlangıcından İptal
  • İşleten sıfatının kaybı
  • Plaka değişikliği zeyli
  • Araç grup kodu değişikliği (Kullanım tarzı değişikliği)
  • Primsiz düzeltme zeylleri

Satış dolayı iptal zeyli hangi durumda yapılır ?

Zeyl adındanda anlaşılacağı gibi satış durumunda kullanılır.  Aracın noterden satılması sonucu noter satış sözlemesi bilgilerine göre düzenlenen bir zeyl türüdür. Bu zeyl istenilen bilgiler aracın satış tarihi, noter adı ve yevmiye sıra nosudur. Bu zeylde, zeylin başlangıç tarihi araç satış tarihinin 15 gün sonrasına ilave edilerek başlatılır.

Kısmi iptal zeyli hangi durumda yapılır ?

Bu zeylde, aynı araca birden fazla poliçe kesilmesi durumunda düzenlenen bir zeyl türüdür. Kısmi iptal zeyli genelde aynı araca yapılmış sigortaların arasında gün farkı olması durumunda kullanılmaktadır. Kısmi iptal zeylinde iade, kullanılan gün sayısı kadar kesinti yapılır kalanı iade edilir.

Başlangıcından iptal zeyli hangi durumda yapılır ?

Başlangıcından iptal zeyli aynı araca aynı günde yapılan birden fazla poliçe yapılması durumunda düzenlenir. Farklı bir durum ise, yenilemelerde poliçe vadesi öncesi yapılan poliçelerde başlangıç zeyli ile iptal edilebilir. Başlangıcından iptal zeyllerinde primin tamamı sigortalıya iade edilir.

İşleten sıfatının kaybı zeyli

Bu zeyl ise aracın trafikten çekilmesi sonucu yapılan bir zeyldir. Kesinti kullanılan gün sayısı kadar yapılır. Başlangıç tarihi ruhsat üzerinde yazan aracın trafikten çekilme tarihi olarak esas alınmaktadır.

Plaka değişikliği zeyli hangi durumda yapılır ?

Araç plakasının değişmesi sonucunda ruhsatta yer alan yeni plaka ve belge seri nosuna göre yapılmaktadır.

Araç grup kodu değişikliği (kullanım tarzı değişikliği) zeyli hangi durumda yapılır ?.

Araç sınıfının değişmesi sonucu kullanılan zeyl türüdür. Örnek aracın minibüsten kamyonete değişmesi gibi.

Primsiz düzeltme zeylleri hangi durumlarda kullanılır ?

Aracın motor /şase nolarında yapılan değişiklikler, araç marka modelinde yapılan değişiklikler, koltuk sayısında yapılan zeyllerde bu zeyl ile yapılmaktadır.

 

 

 

 

Okumaya Devam Edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku

X