Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Kapsamı ve Fiyatları

0 52

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Bu yazımızda tamamlayıcı sağlık sigortası nın ne olduğu konusunu ele alacağız. Bunun nedeni sigorta çeşitlerine halkın bilinç düzeyi arttıkça sigorta yaptıran kişi sayısında da doğru orantılı olarak artan ilgidir. Bu konu hakkında merak edilen bütün bilgileri almak istiyorsanız şu an en doğru yazıyı okumaktasınız. Bu konunun daha anlaşılabilir kılınması açısından sigortanın ne olduğu ve kişilerin neden tamamlayıcı sağlık sigortasına ihtiyaç duyabileceği konularını ele alarak anlatmak oldukça doğru bir seçimdir.

Sağlık Sigortası Nedir?

Sağlık sigortası öncelikle yasal zorunluluğu olmayan bir sigorta türüdür. Kişinin kendini çeşitli hastalıklar veya kazalardan doğan sağlık problemlerinde yaşanma ihtimali yüksek olan olumsuz koşullarda masrafları oldukça aza indirgemek adına isteğe bağlı yapılan bir sigorta çeşididir.

18 yaşına gelmiş olan bütün bireyler sağlık sigortasından yararlanabilirler.

Sağlık sigortasının iki farklı türü bulunmaktadır. Bunlar: özel sağlık sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası. Biz de tamamlayıcı sağlık sigortası konusunun üzerinde duracağız.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası tamamen kişinin kendi isteği ile hiçbir yasal zorunluluğu bulunmadan sağlık hizmetlerinden daha iyi faydalanmak adına yapılan bir sigorta türüdür.

Bazı kurumlar bütün hastalık türlerini sigortalar üzerinden karşılamazlar. Bu durumda kişinin çok yüksek, oldukça cep yakan fiyatlar ile karşılaşması oldukça mümkündür.

Sağlık koşullarından daha iyi faydalanmak isteyen, özel hastanelerde daha uygun fiyatlar ile bütün imkanlardan faydalanmak isteyen ve kişinin bağlı olduğu kurum tarafından ödenmeyen sağlık kaynaklı ücretleri en aza indirgemek adına yapılan bir sigorta çeşididir.

Adı üzerinde ‘’tamamlayıcı’’ sağlık sigortası kişinin bağlı olduğu kurumun yanında ekstra olarak alınabilen ve bu durumlarda hastanelerden faydalanma oranını oldukça arttıran bir sigorta türüdür.

Tamamlayıcı sağlık sigortasından kimler yararlanabilir?

  • SGK’lı olmak ve , Türkiye’de ikamet etmek,
  • 15 gün – 64 yaşları arası 1. risk grubu hastalıkları geçirmemiş olmak,
  • 15 gün ve 5 yaş  arası çocuklarda ise en az 1 ebeveyn ile (sigorta ettiren olarak gerekmekte),
  • 6 – 17 yaş arası çocuklarda ise anne yada baba sigorta ettiren olarak poliçe yaptırabilir.
  • Sigortalı 18 yaş ve üzerinde olması kaydıyla tek başlarına sigortaya kabul edilirler.
  • 75 yaşına kadar yenileme yapılabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı yıllık olarak anlaşma yaptığınız sigorta şirketinize göre ayakta tedavilerde 10 kez muayene olabilme olanağı sunar. Yatarak tedavilerde bu sayı sınırsızdır. Her yıl da bu sayı tekrar sigorta şirketiniz tarafından yenilenir. Ancak poliçenizde belirtilen sayıdan fazla aynı yıl içerisinde bu sigortadan faydalanamazsınız.

Hem yatarak tedavi olmanız gereken hem de ayakta tedavi olmanız gereken durumlarda sunulan farklı pek çok hizmeti içinde barındıran bir sigorta çeşididir.

Aynı zamanda tamamlayıcı sağlık sigortası ile rutin kontrollerinizi veya herhangi tahlil vb. laboratuvar tetkiklerini hiçbir ekstra ücret ödemeden yapabilirsiniz.

Doktorunuz herhangi bir sebepten dolayı size yatış işlemi uyguladığında hastanede kalış süreciniz boyunca da herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Tamamen ücretsiz olarak bütün tetkikleriniz ve tedaviniz sigorta şirketiniz tarafından karşılanır. Siz de bu sayede acil bir durum yaşadığınızda finansal anlamda müsait olmasanız bile hiçbir masraf ile ve ekonomik güçlükle karşılaşmadan gönül rahatlığı ile tedavinize devam edebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hastane içerisinde bütün tedavileri ve her türlü işlemi karşılamadığını biliyorsunuzdur. Bu gibi durumlarda bazen karşılanmayan ve almak zorunda olduğunuz tedavi şekilleri ile karşılaştığınızda ekonomik olarak güç yetirememeniz ihtimali oldukça muhtemeldir.

Her insanın başına ani bir hastalık veya acil durumlar, kaza vb. olaylar gelebilir. Bu gibi durumlar yaşandığında her zaman ekonomik anlamda rahat bir konumda olmayabiliriz. Bu tarz olaylarda içinizi rahatlatmak ve cebinizi yakmadan bütün işlemlerinizi gerçekleştirebilmek ve sağlığınıza derhal kavuşabilmek adına tamamlayıcı sağlık sigortaları bazen hayat kurtarıcı nitelikte olabilmektedir.

Tedavisi yüksek ödenekler gerektiren ciddi bir hastalığa yakalandığınız durumlarda da yukarıda bahsedilenler geçerlidir. Uzun soluklu tedavi gerektiren ciddi hastalıklardan konaklama ücretinizden yemek ücretinize kadar anlaşma sağladığınız sigorta şirketiniz her şeyinizi güvence altına almaktadır.

Bu sigorta türü hakkında bilmeniz gereken bir başka unsur da sigortanızın güvence hizmetleri sigortayı yaptırmış olduğunuz tarihten itibaren gerçekleşen sağlık problemleri için geçerli olmasıdır. Yani diğer bir değişle sigortanızı yaptırmadan önce başladığınız tedaviler bu kapsama girmemektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Bekleme Süreleri

Aşağıda maddelerle sıralanmış hastalık ve komplikasyonlar ile ilgili tüm müdahaleler ve yatarak tedaviler, rahatsızlığın ani gelişmesi yada kaza sonucu olarak meydana gelmesine bakılmaksızın sigorta başlangıç tarihinden itibaren 3 ay süre ile kapsam dışında kalmaktadır. Doğum teminatının alınması için tamamlayıcı sağlık sigortası bekleme süresi 1 yıldır. Ameliyat durumlarında 3 gün önceden provizyon almanız gerekmektedir.

  • Her türlü kanser ve kalp hastalıkları, kronik böbrek hastalıkları ve diyaliz, üriner sistemin taşlı hastalıkları, prostat ve varikosel hastalıkları
  • Her türlü disk bel fıtığı, boyun fıtığı vb., diz cerrahisi, omuz cerrahisi omurga cerrahisi ve artroskopik cerrahi işlemleri, endoskopik işlemler,
  • Her türlü fıtık , safra kesesi, safra yolu hastalıkları, katarakt, glokom ve tiroit hastalıkları, pilonidal sinüs, tonsillit ,geniz eti ,sinüzit ve orta kulak cerrahisi
  • Yumurtalık ve Myom, meme ve rahim hastalıkları, varis, hidrosel, sper bekleme süresine tabidir.

Genel Anlamda Sigorta Nedir?

Sağlık bakımı konusu son yıllarda teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ışığında oldukça geniş bir konu halini almıştır. Sağlık sigortası konusu da sağlık bakımı konusundaki en önemli dallardan biridir. Bunun sebebi insanın başına her an her şeyin gelebilme olasılığıdır.

İnsanların hayatlarını idame ettirmek adına eşyalarına ihtiyaçları vardır. Kendi isteği dışında herhangi bir olumsuz durumda kaybedilen eşyaları yerine herhangi bir destek olmadan yerine koymak mümkün değildir. Bu durumda kişilerin yardımına sigorta koşmaktadır.

Sigortadan genel olarak bahsederken akla gelen diğer bir olgu da başımıza gelen trafik kazalarıdır. Her insan mutlaka bir trafik kazası deneyimler veya deneyimleyen bireyler ile karşılaşır. Burada kazalarda mağdur tarafı korumak adına sigorta şirketleri oldukça yardımcı olmaktadırlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları ne kadar sorusu kişinin yaşı ve geçmişinde bulunan hastalıklara göre fiyatlandırılmaktadır.Bu sigorta hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerden şirketler prim talebinde bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak isteyen bir bireyden istenilen prim miktarını belirleyen birden fazla unsur belirler ve bu gibi bir durumda anlaşma yapılmak istenen şirketin kendi belirlediği fiyat skalasına göre birbirinden farklı fiyatlar ile karşılaşılır. 0 yaş ve 35 yaş arası senelik primleri 700 ila 800 TL ortalamasındadır. 36-64 yaş arasında ise bu rakamlar 800 ile 1400 TL arasında farklılık göstermektedir.

Bu sigorta türünden yararlanmak isteyen bir bireyin yaşı, sağlık durumu bilgisi ve hastanede karşılaştığı durumların hepsinden mi yoksa sadece belli başlı güvencelerden mi yararlanmak istediğine göre de farklılık gösteren bir durumdur.

Yani aslında burada şirketler kendilerine göre sunacakları hizmetlerin fiyatlarını belirlediklerinden kesin ve net bir şekilde ödeme bedeli belirtmemiz oldukça güçtür.

Ancak kesinlikle size ödeme konusunda bir zorlamada bulunulmaz veya sunulan hizmetlerin tamamını alarak size yüksek gelen ödeme seçenekleri ile de karşı karşıya kalmak zorunda değilsiniz. Fiyatı sunulan hizmetler kapsamında ve sizin faydalanmak istediğiniz güvencelerin bedellerine göre kendi kendiniz şirketiniz ile anlaşma sırasında belirlenir. İstenilen şekilde belirlenebilen bu güvence bedellerinde ödeme yaparken kendi bütçe planınızı yapabilmeniz de ayrı bir avantaj konumundadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası genel şartları

Tamamlayıcı sağlık sigortası genel şartları okumak için buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilir.

Sizlerde bu konu altında yorum yaparak bizlere soru,öneri ve görüşlerinizi iletebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

 

 

 

 

Okumaya Devam Edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

X