Sigorta teknik personel olma şartları 2018

Sigorta teknik personeli olmak için hangi evraklar gerekiyor. Eğitim düzeyi ne olmalı, deneyim süresi ne kadar, segem sertifikası nasıl alınır ? Bu bilgileri sizler için derledik

615

Sigorta teknik personeli olmak için hangi evraklar gerekiyor. Eğitim düzeyi ne olmalı, deneyim süresi ne kadar, segem sertifikası nasıl alınır ? Bu bilgileri sizler için derledik. İşte teknik personel öğrenim ve deneyim süreleri hangi nitelikte olmalı, sigorta teknik personeli olma şartları neler ?

  • Lise ve dengi okul 1 yıl, lise ve dengi okul (Sigortacılıkla ilgili meslek okulları) 6 ay, lise ve dengi okul (teknik personel kamu istihdam programı) 6 ay, iki yıllık yüksekokul mezunlarından 6 ay deneyim aranmaktadır.
  • iki yıllık yüksekokul (sigortacılık, aktüerya, risk yönetimi ve bankacılık ve sigortacılık)  ve dört yıllık yükseköğretim kurumlarından Lisans mezunu olanlardan deneyim aranmaz.

Yönetmeliğin Uygulanmasına ilişkin Genelgenin 4.2 maddesince Bankalar ve özel kanunla kurulmuş ve kendisine sigorta acenteliği yapma yetkisi tanınan kurumlarda çalışanların deneyim hesaplaması “SEGEM” sertifikasının alındığı tarihten sonra geçerlidir.

  • 04.2008 tarihinden önce tüzel kişi acentesinde ortak olduğunu yada gerçek kişi acente olduğunu ticaret sicil kayıtları ile ispatlayanlardan öğrenim düzeyi ve mesleki deneyim şartlarından muaftır.

Hazine Müsteşarlığı, Sigorta Acenteleri Yönetmeliği’nin yayınladığı yönetmelikte, teknik personel, müdür, acentelik için gerekli deneyim sürelerini tablo halinde bulabilirsiniz.

Segem sertifikası nasıl alınır ?

Segem belgesi almak için Segem tarafından açılan sınavları takip etmeniz gerekir.  Segem sitesi üzerinden ve sitemizde yer alan duyurulara ulaşabilirsiniz.. Belirli bir ücret karşılığında, şartları da sağlamanız ve eğitimlerde başarılı olmanız durumunda Segem belgesine sahip olabilirsiniz..

Okumaya Devam Edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku

X