Segem belgesi nasıl alınır ? Başvuru nasıl yapılır ?

0 2.841

Segem belgesi Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından sigortacılık sektörünün eğitimi, nitelikli eleman istihdamı ve hizmet kalitesi standartları, poliçe tanzimi, satış ve pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi için verilen bir sertifikadır.

Segem belgesi nasıl alınır?

Segem belgesi nasıl alınır sorusuna ilk cevap öğrenim şartı lise veya dengi okullarından mezun olmaktır. Sınavdan başarıyla geçtikten sonra daha önce deneyiminiz yok ise yardımcı teknik personel sıfatıyla işe başlar 6 ayın sonun teknik personel ünvanı almaya hak kazanmış olursunuz. Aynı şekilde sınavdan başarıyla geçen üniversitelerin banka ve sigortacılık bölümlerinden mezun kişiler ise teknik personel ünvanı kazanmış olurlar. Aynı şekilde üniversitelerin lisans bölümü mezunu olan kişilerde teknik personel ünvanı kazanmış olur.

Segem başvurusu nasıl yapılır ?

Segem başvurusu Sigortacılık Eğitim Merkezi internet sitesi üzerinden yapılır. Segem başvurusu online internet üzerinden yapılmaktadır. Sınav başvurusu için yapılması gereken adımları kısaca sıralayacak olursak;

 • Segem sayfasına üye olmak

Segem internet sitesinde sol menüde bulunan “üye ol” linkine tıklanır.

segeme menü

 • Üyelik formunu doldurmak
  Açılan üyelik formunda isim,soyisim, email adresi ve kullanacağınız şifre yazılarak “Gönder” butonuna tıklanır. Ve ardından yine sol menüden belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifre yazılarak sisteme giriş yapılır.
  üyelik formu
 • Başvuru formunu doldurarak başvuru yapmak
  Kullanıcı girişi yaptık sonra başvuru linkine tıklayarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru bilgilerini doldurduktan sonra “Gönder” tuşuna tıklayıp TPYS ile başlayan başvuru kayıt nosunun
  alınması gereklidir. TPYS başvuru kodu, başvurunun SEGEM tarafından onaylandığı ve adayın başvurusunda herhangi bir sorun olmadığını ifade etmektedir. Adaylar, geçerli bir başvuru yapıp yapmadığını, e-posta adresi ile yeniden üye girişi yaparak Başvuru Bilgilerim kısmından görebilir.
 • Sınav hizmet bedelinin bankaya yatırılması
  Sınav hizmet bedeli Halk ve Garanti bankalarına hesap no belirtmeden SEGEM  kurumuna “Yeterlilik Sınavı”  adı altında yatırılmaktadır. Diğer bir yol ise Garanti bankası internet bankacılığından Ödemeler / Fatura  seçilerek kurum tipi kısmı “Sigorta ve Özel firma Ödemeleri” ve kurum ismi SEGEM, Fatura tipi “yeterlilik sınavı” seçildikten sonra adı soyadı ve T.C. kimlik nosu yazılarak ödeme gerçekleştirilir.

Segem sınav ücreti ne kadar ?

Segem sınav ücreti ilk kez katılacak adayları için: 140 TL
19 Temmuz 2014 ve sonrasındaki sınavlarda başarısız olmuş adaylar için : 84 TL
Sınav merkezi değişikliği için yatırılması gereken tutar: 30 TL ‘dir.

Segem sınav tarihleri ne zaman ?

Segem sınav tarihlerini sitemiz içinde bulunan SEGEM duyurular bölümünde güncel olarak takip edebilirsiniz.

Segem çıkmış sorular ve segem ders notları

Segem çıkmış sorular ve segem ders notlarını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

SEGEM ÇIKMIŞ SORULAR

SEGEM DERS NOTLARI İNDİR

Okumaya Devam Edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku

X