SBM Yetkili kullanıcı kullanımı ve sorgulamalar

Yeni başlayanlar için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kısaca SBM'nin kullanımı ve sorgulama yapma yöntemleri bilgileri bu yazımızda derledik

0 6.624

Sigortacılık sektörüne yeni başlayan arkadaşlarımızın öğrenmesi gereken ilk bilgilerden biride SBM yetkili kullanıcı girişi ile (eski adıyla tramer) poliçe sorgusu yapmaktır. Poliçe sorgulamasıyla birlikte poliçenin başlangıç ve bitiş tarihi, yürürlükte yada iptal olup olmadığı, poliçe bilgileri, zeyl bilgileri gibi bilgileri sorgulama yapabilmekteyiz.

SBM’nin kuruluşu hakkında bilgiler

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan ve 16.12.2003 tarih ve 25318 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Trafik Sigortası Bilgi Merkezi Yönetmeliği ile “TRAMER” ismiyle kurulmuştur. 9 Ağustos 2008 tarihinde 26962 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle adı Sigorta Bilgi Merkezi kabul olmuş, 03.11.2011 tarih ve 28131 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile ise ünvanı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi olarak değiştirilmiştir. SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi), Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği bünyesinde tüzel kişiliği haiz bir kurum olarak kurulmuştur. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi‘nin faaliyetleri T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenmektedir.

SBM’de hangi poliçelerin sorgulaması yapılıyor ?

SBM aşağıda sayacağımız maddelerin üst yapısı ve merkezi konumunda olup, TRAMER, SAGMER, HAYMER, HATMER olmak üzere 4 alt bilgi merkezinden oluşmaktadır. Elementer branştaki ekranlarda TRAMER ve HATMER ekranı aktiftir. Hayat ve emeklilik branşlarında SAGMER ve HAYMER aktiftir.

TRAMER üzerinden hangi poliçelerin sorgulaması yapılabilir ?
SBM Yetkili kullanıcı girişi yaptıktan sonra üst menüde, TRAMER başlığı altında Trafik, Kasko, İMM, Yeşilkart, ZYT poliçeleri sorgulamaları yapılabilmektedir. Sektörde en çok yapılan sorgulamalar sırayla  trafik, kasko, ZYT, İMM ve yeşil kart sigortalarıdır. Bu sorgulamalar genelde tekli sorgulamalarda; Motor no ve şase no ile yapılabilmektedir. İkili sorgulamalarda ise TC+PLAKA, TC+ŞASE, TC+MOTOR, TC+TRAMER BELGE NO, TC+SBM TRAMER NO, tanzim edilmiş poliçe bilgileri ile yapılan sorgulamalardır.

 

SAGMER üzerinden hangi poliçelerin sorgulaması yapılabilir ?

SAGMER-  üzerinden sağlık ve seyahat sağlık sigortalarının sorgulaması yapılmaktadır. Sorgulamalar kişinin kimlik bilgileri ve eski poliçe bilgileri ile yapılmaktadır.

HAYMER üzerinden hangi poliçelerin sorgulaması yapılabilir ?

HAYMER açılımı Hayat Sigortası Bilgi ve Gözetim Merkezi. Hayat sigortaları ile ilgili tüm verilerin takibini yapmaktadır. Sorgulamalar yine kişinin kimlik bilgileri ve eski poliçe bilgileri ile yapılmaktadır.

HATMER üzerinden hangi poliçelerin sorgulaması yapılabilir ?

Zorunlu sigortalar da dahil yangın, nakliyat, mühendislik gibi hemen hemen tüm elementer branşlardaki hasarların takibini yapar. Hatmer üzerinden Tehlikeli madde ve tüpgaz poliçe işlemler, TKUZMSS (Tıbbi Kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortası ) sorgumalarıda yapılabilmektedir.

 

Okumaya Devam Edin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul EtDevamını oku