Sbm Admin Kullanıcı Ekleme SBM Online Telefon Numarası Güncelleme

47 16.751

20.01.2020 tarihi itibari ile SBM Online sistemine 2 faktörlü kimlik doğrulama ile giriş yapılacak. Bu uygulamaya geçmeden önce acentelerin mevcut kullanıcı hesaplarına telefon numarası güncellemesi yapması gerekmektedir. Bu yazımızda sbm admin kullanıcı ekleme ve telefon numarası güncelleme işleminin nasıl yapılacağına dair bilgiler paylaşacağız.

Sbm admin kullanıcı ekleme işlemi nasıl yapılır?

Sbm admin kullanıcı ekleme güncelleme yapmak için öncelikle sbm admin kullanıcı hesabı ile buradan sisteme giriş yapıyoruz. Sbm admin kullanıcı hesabı TOBB’un tarafınıza vermiş olduğu levha numarasıdır. Başına sbm_levhano olacak şekilde kullanıcı adını ve ardından şifrenizi yazıp sisteme giriş yapıyoruz. Levha numaranızı bilmiyorsanız yada unutmuşsanız buradan öğrenebilirsiniz.

Ardından üst menüde (aşağıdaki resimde) yer alan adımları uygulayıp “Kullanıcılar” menüsüne tıklıyoruz.

Açılan sayfada yeni kullanıcı eklemek istiyorsanız. “Ekle” butonuna tıklayıp

ardından Kullanıcı kodu satırına T.C. Kimlik no, ve diğer satırlara ad, soyad ve email adresi yazıp “kaydet” tıklayarak kullanıcımızı eklemiş oluyoruz.

Hatırlatma: Yeni kullanıcı eklemeden önce eklemek istediğiniz kişiyi TOBB’a bildirmeniz gerekmektedir. Bildirmediğiniz takdirde yeni kullanıcı eklemeniz mümkün olmayacaktır.

ve ardından diğer yapılması gereken işleme bakalım.

SBM Online telefon numarası ekleme, güncelleme işlemi nasıl yapılır ?

22.11.2019 tarihinde SBM’nin yaptığı duyuru neticesinde, 10.12.2019 tarihinde kullanıcılar iki faktörlü doğrulama uygulaması kapsamında aktifleştirilecek olup, cep telefon numaraları tanımlanmayan kullanıcılar SBM Online sistemine giriş yapamayacaklardır. Telefon numarası ekleme ve güncellemek için yapılması gerekenleri bir bir sıralayalım.

SBM admin kullanıcı hesabı ile sisteme giriş yaparak aşağıdaki adımları takip edin ve “Kullanıcı İletişim Bilgileri” başlığına tıklayın.

ver ardından iletişim bilgilerini içeren excel şablon dosyasını bilgisayarımıza indiriyoruz.

İndirmiş olduğunuz excel şablonunda yer alan TCK, Cep telefonu numarası ve e-mail bilgilerinizi yazıp dosyayı kaydediyoruz. Ardından aynı sayfada bulunan “Dosya seç” butonuna tıklayıp dosyamızı seçip “Kaydet” deyip işlemi tamamlıyoruz. Buraya kadar mı -Hayır. Kullanıcı kaydında bulunan e-mail adresimize SBM’den gelecek doğrulama mailini açıyoruz. “Cep Telefonunu onaylamak için lütfen bu linke tıklayınız.” linke tıklayarak doğrulama yapıyor ve tamamlıyoruz. ve ardından SBM Şifrematik uygulamasını indirerek sbm yetkili kullanıcı girişi yaptığımız hesabın bilgilerini (Telefon, T.C.Kimlik no, Baba adı, Doğum Tarihi) yazarak kayıt oluyoruz. Tekrar Sbm girip kullanıcı adı ve şifremizi yazıyoruz.  ****** cep numarası üzerinden üretilmiş olan şifrenizi giriniz ekranına gelince telefonumuzdan şifre üretip sisteme giriş yapıyoruz.Hepsi bu kadar.

Not: Cep telefonu saatiniz ile sistem saati uyuşmamaktadır. Telefon tarih saat ayarını otomatik konuma alınız uyarısı alıyor iseniz saat ayarından GMT +3 seçip (Bağdat) yapıp otomatik saat ayarını yaparak bu hatadan kurtulabilirsiniz
Not 2: Şifrematik uygulamasında durmadan şifre üretiyorsa telefonunuzda geri tuşuna bir kez basarak şifre oluştur konumuna geçirebilirsiniz.

Sizlerde bu konu başlığı altında yorum yaparak görüş,bilgi ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okumaya Devam Edin
47 Yorumlar
 1. MUSTAFA DOĞRU diyorki

  SELAMLAR BENİM SBM SAYFAMDA YÖNETİM VE ACENTE KARNE BÖLÜMÜ NE GİREMİYORUM

  1. İsmet diyorki

   Mustafa bey, SBM Kullanıcı Kısmına sbm_levha numaranızı yazarak giriş yapmanız gerekiyor. T.C No ile giriş yaparsanız ulaşamazsınız…

 2. gökhan arıkan diyorki

  Merhaba giriş yapamıyorum destek rica ediyorum.

  1. Root diyorki

   Sorununuzu belirtebilir seniz buradan yardımcı olabiliriz

 3. emre diyorki

  merhaba ben kullanıcı adımıma sbm_levha no ve şifremi yazıyorum fakat ( kullanıcı adımınız kilitlenmiştir) diyor yeni şifre alıyorum yeni oluşturduğum şifre ile giriyorum hata aynı şekilde devam ediyor içerisine giremiyorum değişiklikler için bu blokeyi nasıl kaldırabilirim..tşkler

  1. Root diyorki

   Merhaba

   Tarayıcı geçmişini silip bu işlemi tekrar denermisiniz

  2. Root diyorki

   ve ayrıca tarayıcıda kayıtlı şifrenizini güncellemeyi denermisiniz. Eski kayıtlı şifreden dolayı kilitlenebilir

   1. emre diyorki

    Dediğiniz gibi yaptım olmadı acaba sbm yi arayıyım onlar mı kaldıracak blokeyi veya başka bir çözüm yolu var mı dır ?

    1. Root diyorki

     Merhaba

     TOBB’da bir değişiklik söz konusu oldumu ? Müdür değişikliği vb.

     1. nurgül diyorki

      merhabalar, bende aynı sorunu yaşıyorum kitlendi , şifre veya kullanıcı hata uyarısı aldım öncesinde de 🙁

   2. Akile diyorki

    Merhaba,
    bendede Emre beyle aynı şekilde hata almaktayım. Tarayıcı geçmişini sildim,sistemdeki güncel şifreyi değiştirdim. Ama kullanıcı kilitlenmiştir uyarısı veriyor. Herhangi bir değişiklikte söz konusu değildir. Tek personelden giriş yapıldı sürekli.Yardımcı olabilir misiniz?
    Teşekkürler..

 4. emel diyorki

  merhaba telefon güncelleme linki mailime nasıl gelir acaba yardımcı olur musunuz

  1. Root diyorki

   Merhaba

   Sbm de kayıtlı olan mail adresine gelmektedir. Fakat onay maili bi hayli geç gelmektedir. 30-45 dk bekledikten sonra gelmez ise işlemi tekrarlayın

   1. emel diyorki

    hangi işlemi yapmamız lazım peki ondan bahseder misiniz

    1. Root diyorki

     Bunun için sbm admin kullanıcı girişi yaparak mevcut kullanıcınızın mail ve telefon numarasını güncellemeniz gerekiyor. Admın hesabınız sbm_levha no şeklindedir.

     1. emel diyorki

      link gönderebilir misiniz cep telefonu güncelleme adımı bizde çıkmıyor şifreyi değiştiriyoruz ama cep telefonu güncelleme yok

     2. Root diyorki

      Bulunduğunuz sayfada “SBM online telefon numarası ekleme güncelleme işlemi nasıl yapılır” sorusunda bu işlemin detayı yazmaktadır. Bu işlemi yapabilirseniz sorun çözülür

 5. izzetk diyorki

  Merhaba,
  Ben zamanında cep telefon numaramı güncellemediğim için mevcut şifrem ile de sbm ye giriş yapamıyorum. Destek için sbm iletişim numarasını aradığımda da maalesef telefon hiçbir yetkiliye düşmüyor. Cepe telefonumu sisteme nası kaydedebilirim yardım rica ederim.

  1. emel diyorki

   bizde aynı durumdayız

  2. Root diyorki

   Merhaba

   Düzeltebilmeniz için sbm admin kullanıcı girişi yapıp bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir. Konuda anlatımı yapılmıştı.

   1. emel diyorki

    biz cep telefonunu sisteme kaydetmemiz gerekiyor şifre gelmesi için ama nasıl kaydediliyor bilmiyoruz.

   2. izzetk diyorki

    Merhaba,
    sbm_LEVHANO ile girdiğimde de hesabınız kilitlenmiştir uyarısı alıyorum. SBM iletişim formu doldurdum ama 2 gündür dönüş yok. Bu kilit nasıl kaldırılabilir?

 6. NESLİHAN diyorki

  BEN CEP TELEFONUMU GÜNCELLEMİŞTİM VAKTİNDE. CEBİMEDE ŞİFREMATİK UYGULAMASI İNDİRDİM. SBM KULLANICI KODUM VE YENİ OLUŞTURDUĞUM ŞİFREMLE SİSTEME GİRİŞ YAPIYORUM FAKAT TRAFİK KASKO SORGULAMA YERLERİ YOK.NASIL OLACAK ANLAMADIM.

  1. Root diyorki

   Merhaba

   Admin hesabı ile giriş yapmışsınız. Normal kullanıcı ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

 7. hasan diyorki

  MERHABA
  BİZDE AYNI MAĞDURİYETİ YAŞIYORUZ CEP TELEFONU TANIMLAMASI YAPMADIĞIMIZ İÇİN GİREMİYORUZ KULLANICI İLE SİSTEME GİRİŞ DERKEN O KISMI ANLAYAMADIM ZATEN TC VE ŞİFRE GİREREK GİRİŞ YAPIYORDUK BİZ TRAMERE

  1. Root diyorki

   Merhaba

   Sbm admin kullanıcı hesabı ile giriş yapıp iletişim bilgilerini güncellemeyi denedinizmi ? Admin kullanıcı sbm_levhano şeklinde olur. Bu hesapla sbm ye girip iletişim bilgilerini güncellemeniz gerekmektedir.

 8. nurgül diyorki

  merhabalar ,
  şifre kilitlendi , yeni şifre aldığımızda da yine kabul etmiyor

  1. Root diyorki

   Merhaba

   Sbm admin kullanıcı hesabı ile giriş yapıp şifre sorunu yaşayan kullanıcının iletişim bilgilerini güncellemeyi denedinizmi ?

 9. rıdvan diyorki

  merhaba normal kulanıcı ile sisteme giriş yaptım fakat ip adresiniz sisteme tanımlı değil diyor

 10. nurgül diyorki

  merhabalar ,
  sbm_levhano ile güncellemek için girdiğimizde kullanıcı hesabınız kilitlenmiştir uyarısı veriyor , şifremi unuttum dan ilerliyoruz ama maalesef

  1. Root diyorki

   Başka bir tarayıcıda giriş yapmayı denediniz mi? Kayıtlı çerezlerden dolayı bu sorun olabilir

   1. nurgül diyorki

    Merhabalar , denendi ama maalesef tarayıcı geçmişi de temizlendi hala aynı uyarıyı veriyor

 11. Ahmet diyorki

  Merhaba, sistemde tanımlı cep telefonu kaydınız ile şifrematik kaydı alınan cep telefonu uyuşmamaktadır hatası alıyoruz yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Root diyorki

   Merhaba,
   Bu hatayı alıyorsanız Sbm yönetici hesabı ile giriş yapıp kullanıcının iletişim bilgilerini güncellemeniz gerekmektedir.

 12. Zühal diyorki

  SBM ONLİNE girişinde yeni şifre aldım

  ve SBM_LEVHA YENİ ŞİFRE İLE GİRİŞ YAPMAK İSTEDİĞİM DE

  KULLANICI HESABINIZ KİTLENMİŞTİR UYARISI VERİYOR

  GEÇMİŞİ DE SİLDİM AMA YOK OLMUYOR BU AŞAMAYI GEÇEN VARMI ?

  YARDIM BEKLİYORUM

  TEŞEKKÜR EDERİM

  1. nurgül diyorki

   merhabalar , bende aynı adımda kaldım maalesef yeni şifre aldığımızda da olmuyor kilitlenmişti uyarısını almaya devam ediyoruz 🙁

 13. KEMAL BUĞAN diyorki

  MERHABA KULLANICINIZ KİLİTLENMİŞTİR UYARISI ALAN KİŞİLER NE YAPACAK. ŞİFREMİ UNUTTUM YAPTIKLARINDA YENİ ŞİFREYİ GİRİNCEDE KULLANICINIZ KİLİTLENMİŞTİR UYARISI ALIYOR.

 14. nihat diyorki

  bizim yöneticinin sbm ‘de kayıdı silinmiş ne yapmamız gerekiyor.

 15. eöre diyorki

  iyi akşamşlar, sbmdeki adrese giremiyorum rica etsem url’yi yollar mısın?
  kullanıcı iletişim bilgileri sayfasının urlsini atar mısın

  1. Root diyorki

   Sbm.org.tr üzerinden yetkili kullanıcı girişi yapmanız gerekmekte olupp, acente levha no ve şifrenizi kullanarak admin hesabı ile kullanıcı iletişim bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz

   1. AAAABDULLAH diyorki

    HOCAM AYNI ŞEKİLDE GİRİYORUM CEP TELEFONUNUZ SİSTEME TANIMLI DEĞİLDİR DİYOR. DAHADA İLERİ GİDEMİYORUM

 16. Ali Haydar SAKİK diyorki

  madenlerde ferdi kaza sigortası ataması yapıldı. SBM online işlemlerde kullanıcı kayıt değil mesajı alıyorum. Sorunun çözümü için ne yapmam gerekiyor.

 17. kenan mert diyorki

  cihazınıza tanımlı cep telefonu numarası ve kimlik numarası bulunamadı hatası alıyorum lütfen yardımcı olur musunuz

 18. Gürler Ece diyorki

  Merhaba Sbm ye giriş şifrem yok, nasıl alabilirim?

 19. adnan diyorki

  merhabalar Kullanıcı hesabınız kilitlenmiştir uyarısı alıyorum bir türlü aktif edemedik yardımlarınız rica olunur.

 20. bahar taş diyorki

  Merhaba, sbm_levhakayıtno ile şifremi girdiğimde kullanıcılar kısmında sadece tc no ve gsm no soruyor. kullanıcı eklemem için bir menü çıkmıyor. Yardımınızı rica ederim.
  Giriş yaptıktan sonra ekrana gelen bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

  Sbm Admin Uygulaması SBM Şifrematik Hata Bildir! Yazdır Yardım Faydalı Linkler
  Lütfen Şifrematik için kullanacağınız bilgileri aşağıdaki alana giriniz. Tanımlayacağınız bilgileri şifrematik uygulamasında kullanacağınız için kimlik bilgilerinin ve cep telefon numarasının sisteme giriş yapacak kullanıcıya ait olması gerekmektedir.

  SBM Şifrematik
  Kimlik No:
  Sisteme giriş yapacak olan kullanıcının TCKN bilgisi girilmelidir.
  Cep Telefon Numarası:

 21. SU diyorki

  MERHABA SBM ŞİFREMATİK UYGULAMASINA KAYIT OLAMIYORUM SÜREKLİ SİSTEMSEL HATA OLDU DİYOR SAAT AYARLARINI DEĞİŞTİM DEFALARCA UYGULAMAYI YÜKLEYİP GERİ SİLDİM YİNE AYNI HATAYI VERİYOR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul EtDevamını oku