Pert araç rayiç bedeline itiraz nasıl yapılır ? İtiraz dilekçesi örneği

0 4.783

Rayiç bedel kısaca bir malın alım ve satışı sonucunda oluşan piyasa değeridir. Sigortacılık sektöründe ise rayiç bedel aracın piyasasına ilişkin değeri ifade etmektedir.  Bu yazımızda rayiç bedel neye göre belirleniyor. Sigorta şirketlerinde pert araç rayiç bedeli hesaplanması neye göre yapılıyor, uyuşmazlık sonucunda neler yapılması gerekiyor gibi soruların cevabını veriyoruz. Pert araç itiraz dilekçesi örneğini konumuzun sonunda bulabilirsiniz.

Pert araç rayiç bedeline itiraz nasıl yapılır ?

Pert araç rayiç bedeline itiraz etmek için öncelikle sigorta şirketinizin tarafınıza teklif yani mutabakat formu göndermesi gerekmektedir. Mutabakatı teslim aldıktan sonra hiçbir şekilde imzalamadan sigorta şirketini arayıp tarafınıza sunulan rakamı kabul etmediğinizi, rakamda mutabık olmadığınızı sigorta şirketi yetkilisine belirtin. Sizden yazılı dilekçe hazırlamanızı ve bu dilekçe istediğiniz rakamı belirtmenizi isteyeceklerdir. Peki neye göre hazırlamamız gerekiyor ? Bu dilekçeyi yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli şey tarafınızdan araç piyasasını araştırmanız olacaktır. Araştırmanızı araba.com sahibinden.com gibi sayfaların ilanlarında aracınızla aynı model  tipi ve km’de ilanların ilan numaralarını alıp dilekçenize eklemeniz gerekiyor. Mümkün olduğunca fazla ilan ekleyin. Ve aracınıza ait varsa; check-up raporlarını da bu dilekçenin ardına eklemeyi unutmayın.

Örnek bir dilekçe yazacak olursak;

                                                  ………. Sigorta Genel Müdürlüğüne                                                                                                                                                                                                                  …/…/2018

…………. nolu şirketinizde bulunan hasar dosyasına istinaden tarafıma iletmiş olduğunuz teklifi aracımın gerçek değerini yansıtmadığı , sunmuş olduğunuz teklifin rakamının piyasa değeri altında olduğu için kabul etmiyorum. Aracımın piyasa değeri …….. TL’dir. Tarafınıza göndermiş olduğum check-up raporu ve aşağıda internet sitelerinde yer alan aracımla aynı model/kilometre de yer alan araçların değerlerine göre sunduğunuz rakamı yeniden değerlendirmenizi, uyuşmazlık halinde ” Sigorta Tahkim Komisyonu” na başvuru yapacağımı tarafınıza bildirir gereğinin yapılmasını arz ederim.

  1. sahibin.com İlan no:
  2. İlan 2
  3. İlan 3
  4. araba.com ilan no:
  5. İlan 2
  6. İlan 3

                                                                                                               Adı Soyadı / İmza

Yazdıktan sonra şirkete mail yada fax yoluyla iletmeniz yeterli olacaktır. Dilekçenizi gönderdikten sonra ulaştığına / işleme alındığına dair teyit amaçlı şirketi arayın.

Pert araç rayiç bedeline itiraz dilekçesi

Pert araç rayiç bedeline itiraz dilekçeksi word formatında aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Pert araç rayiç bedeline itiraz dilekçesi

 

Okumaya Devam Edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku

X