Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme

0 478

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bünyesinde bulunan bu hizmet ile kaza tespit tutanağı sorgulama ve itiraz etme hakkında kaza kusur oranları ve itiraz etme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu uygulamada sadece anlaşmalı kaza tespit tutanağı sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Trafik polisi tutanağı ise bulunduğunuz ilde trafik ekipler amirliğinden, yaralama veya ölümlü bir kaza ise adliyeden kaza raporunu almanız gerekmektedir.

Kaza tespit tutanağına itiraz nasıl yapılır?

KKT sorgulama sayfasında bulunan kusur oranları ve diğer bilgiler ne anlama gelir?Şimdi bunlara kısaca değinelim.

Tutanağın , SBM sistemine girişine takiben 3 iş günü içinde her bir sigorta şirketi kendi kusur oranı değerlendirmesini gerçekleştirir. Bu oranlar kazaya karışan her araç için %0, %25, %50 ve %100 şeklinde olur. Eğer şirketler arasında mutabakata varılır ise kusur oranı sonuca bağlanır.

Şirketler arası mutabakatı sağlanan kusur oranına itiraz etmek için, sigortalılar itiraz belgeleriyle birlikte 5 gün içerisinde sigorta şirketine başvurması gerekmektedir.. 5 günlük süre içinde itiraz hakkının kullanmaz veya itiraz hakkı kullanılmış olup talebin olumsuz sonuçlandığı hallerde, sigortalıların kusur oranına ilişkin itirazlarının Tahkim Komisyonu ve özel hukuk yollarına başvurması gerekmektedir.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku

X