Kayıp plaka nasıl çıkartılır ? Ücreti ne kadar ?

Aracınızın plakasımı kayıp ? Yada çalındımı ? Yoksa app plakamı kullanıyorsunuz. Yeni yönetmeliği göre plakanızı nasıl değiştirebilirsiniz. Plaka değişikliği için dilekçe örneği konunun devamında...

363

Yeni çıkan yönetmeliklere göre hazırlanan bu yazımızda sizlere kayıp plaka, yıpranmış yada app (sahte) olan plakalarınızı nasıl değiştirileceği hakkında bilgiler sunacağız. Bunları madde madde sıralayacak olursak;

1 – Kayıp plaka nasıl çıkartılır ?

Kayıp plaka değişikliği için araç sahibinin kimliği, aracın ruhsat belgeleri, plaka değişikliği için dilekçe örneği gerekmektedir. Yeni çıkan yönetmeliğe göre iki plakasını kayıp etmiş yada çaldırmış olan araç sahiplerinin ruhsatı ve plakası serisi tamamen değişmektedir. Ayrıca kayıp plakalarda özel plakası verilmemekte olup, yeni ruhsat basımı için 88 TL, plaka basımı için ise 31 TL ücret alınmaktadır. Bunlara ek olarak plaka değişikliği dilekçe örneği imzalanıp ilgili trafik tescil şube müdürlüğüne verilir.

 

2 – App plaka nasıl değiştirilir ?

1.madde yazılanlara ilave olarak araç üzerindeki app plakalar trafik tescil şube müdürlüğüne teslim edilir ve aynı prosedür uygulanır.

3 – Yıpranmış plaka nasıl değiştirilir ?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni kusur tablosu 3 Temmuz 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Buna eski yıpranmış üzerinde vida deliği olan okunması zor olan plakalar ağır kusur sayılacak.  Aracınızın biri yada iki plakası üzerinden vida, delik yada eskime var ise trafik tescil şube müdürlüğüne giderek plakanızı tekrar bastırabilirsiniz. Tek plakada sorun var ise eski plaka teslim edilir. Her ikisi de değişecek ise iki plaka teslim edilir. Yıpranmış eski plakalarda aracın ruhsatı ve plaka serisi değişmez. Sadece plaka basım ücreti alınır. Plaka basım ücreti tek plaka için 15,50 TL çift plaka için 31 TL dir.

PLAKA DEĞİŞİKLİĞİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

X