İnternet üzerinden trafik cezası ödemesi nasıl yapılır ?

0 1.206

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın her alanında kolaylıklarından faydalanmaya başladık. İnternetten ürün, hizmet almaktan tutun bir çok işi artık internet yoluyla yapabiliyoruz. Getirdiği kolaylar sayesinde hızlı şekilde, kuyruklarda beklemeden her işi internetten halleder hale geldik. Bugün bahsedeceğimiz bir kolaylık ise internet üzerinden trafik cezası ödeme işlemi. Gelir idaresini başkanlığının başlattığı internetten trafik cezası ödeme ve motorlu taşıtlar vergisi ödeme sistemiyle birlikte artık ödemeler kredi kartı ile bir dakika gibi kısa bir sürede ödenebiliyor.

İnternet üzerinden trafik cezası ödeme işlemi nasıl yapılır ?

Bugünkü yazımızda tarafınıza kesilen trafik cezasını, motorlu taşıtlar vergisi mtv nin nasıl yatırılacağını ve ödeme işlemleri hakkındaki bilgileri size sunacağız. Emniyet genel müdürlüğü sistemi üzerinden trafik cezası sorgulama işlemi nasıl yapılır, e-devlet üzerinden vergi ve ceza ödeme işleminin nasıl olacağı hakkındada bilgiler paylaşacağız. Bu işlemi e-devletten veya gelir idaresi başkanlığı internet sitesi aracılığla yapabilirsiniz. Size daha kolay olan gib.gov.tr’de yer alan ödeme sisteminden bahsedeğiz. Şimdi başlayalım.

İnternet üzerinden trafik cezası ödemek için öncelikle sisteme buradan giriş yapıyoruz. Açılan sayfada sol menüde yer alan mtv ve trafik para cezası ödeme butonuna tıklıyoruz.

ve ardından açılan sayfada tc kimlik numaranızı ve plakanızı yazıp güvenlik kodu girdikten sonra sisteme giriş yapıyoruz.

Karşınıza gelecek sayfada adınız soyadınız ve aracınıza ait bilgiler gelecek. Biz buradan üst tarafta yer alan ceza bilgilerine tıklayıp kesilen trafik cezası var ise listede görülecektir. Olduğunu varsayarsak listeden cezanın başında bulunan seçiniz kutucuğunu işaretledikten sonra öde butonuna tıklıyoruz. Açılan pencerede kredi kartı bilgilerimizi tamamlayarak ödemeyi gerçekleştiriyoruz. İnternet üzerinden trafik cezası ödeme işlemi bu kadar basit.

Son olarak;
E-devlet üzerinden trafik cezası sorgulamak için burayı tıklayın

Emniyet genel müdürlüğü üzerinden trafik cezası sorgulamak için burayı tıklayın.

Unutmayın, trafik cezası kesildikten sonra 15 gün içinde cezasını ödeyen vatandaşlar %25 lik indirimden faydalanabiliyor. Geceikmesi durumunda %5 gecikme cezası uygulanıyor.

Başka bir yazımızda sizler için “trafik sigortası bittikten sonra kaç gün geçerli?” konusunu inceledik. Okumanızı tavsiye ederiz.

Okumaya Devam Edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku

X