İnternet dolandırıcılığı nedir ?

İnternet dolandırıcılarından korunmak için dikkat etmeniz gereken hususlara bu konuda cevaplıyoruz

73

İnternet Dolandırıcılığı Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile internet ve bilişim dolandırıcılığı giderek artıyor. İnternet üzerinden yapılan işlemler hayatımızı kolaylaştırıyor. Ancak bu kolaylık beraberinde bazı olumsuzlukları da getiriyor. Kötü niyetli internet kullanıcılarının, internet üzerinden yapılan işlemleri takip ederek bireyin özel bilgilerini ulaşması ve bu bilgileri dolandırıcılık eyleminde kullanması korkutucu boyutlara ulaşmaktadır.

Elektronik Ortamda Bırakılan İz

Gerek internet üzerinden yapılan alışverişlerde gerekse mobil bankacılıkta yapılan her işlem de elektronik ortamda izler bırakılır bahsedilen kötü niyetli kişi/ hacker bu izleri takip eder ve bireylerin banka bilgilerine ulaşır. Başlıkları bu bilgiler internet dolandırıcılığının temelini oluşturur. Günümüzde internet üzerinden güvenli alışverişler ve benzeri yapılsa da kötü niyetli dediğimiz bu kişiler alınan önlemleri aşmayı başarıyor. Böylece internet dolandırıcılığı eylemi her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Peki bireyler internet dolandırıcılığından nasıl korunmalıdır?

İnternet Dolandırıcılığından Korunma Yolları

Öncelikle bireyler e-postalarına gelen her postaya şüpheli yaklaşmalıdır. Gelen her posta tanıdıkları veya arkadaşlarından dahi olsa şüphe uyandırmaktadır. Arkadaşlarının veya tanıdıklarının hesapları internet dolandırıcıları tarafından ele geçirilmiş olabilir. Şüphelenilen postalar ilgili makamlara veya yetkili polis birimlerine bildirilmelidir.

Bireyler tanımadığı insanlardan gelen postaları kesinlikle açmamalıdır. Bireyler hiçbir yerde e-posta adreslerini ya da e-posta şifrelerini paylaşmamalıdır. Çünkü hiçbir kurum, kuruluş bireylerden böyle bir talepte bulunmaz. Ayrıca bireyler kendi bankalarından geliyormuş gibi görünse de kendilerinden kişisel bilgilerini isteyen e-postaları asla görüntülememelidir. Çünkü bu postalardaki eklentiler internet dolandırıcıları tarafından hazırlanmış virüsler içerebilirler.

Okumaya Devam Edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku

X