Hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır ?

131

Günümüzde araçların alım ve satım işlemlerinde en çok yapılan sorgulamalardan biri de hasar kaydı sorgulama işlemidir. Hasar kaydı sorgulama işlemi ile yanlış kararlar verme olasılığınız düşer,  araçtaki pert kaydı, değişen parçalarını, trafik ve kasko poliçelerini, kaç adet kazaya karıştığını, hasarın tutarın ve nedenini görebilirsiniz. Hasar kaydı sorgulama işleminin  2003 yılı ve sonraki yılları kapsadığını unutmayınız.  Bütün gsm operatörlerinden 5664’e kısa mesaj atarak sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi ücretinin 7 TL olduğunu da belirtelim.

Hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır ?

Bu işlem Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bünyesinde oluşturulan 5664 sorgulama sistemi sayesinde yapılmaktadır. Bu sistemde birden fazla sorgulama çeşidi olduğu için sizlerle bu sorgulamaların nasıl olduğu ve en sağlıklı sorgulamanın hangisi olduğu konusuna değineceğiz.

Plaka ile sorgulama

Bu sorgu işlemi araç plakası yazılarak 5664’e kısa mesaj göndererek yapılır. Örnek;  34ABC123 yaz 5664’e gönder. Fakat bu sorgulama yönteminde hataya düşme olasılığınız yüksektir. Çünkü aracın plakası daha önce farklı bir araçta olabilir. Farklı aracın hasar bilgilerini alarak yanlış karar verebilirsiniz.

Şase numarası ile sorgulama

Şase numara ile sorgulama işlemi en sağlıklı sorgulama işlemidir. Araç üzerindeki tek değişmeyen aksan şase olduğu için en sağlıklı sonucu verir. Çünkü araç üzerindeki plaka ve motor değişken parça olduğu için yanılma olasılığınız yüksektir. Bu sorgulama işlemi 5664’e HASAR SASE ŞASENO yazılarak gönderilir.

Araç km sorgulama nasıl yapılır ?

Bu işlem şuan 5664 bilgi servisinden çıkarıldığı için km sorgusu gelmemektedir. Araç km sorgulama işlemini tüvtürk muayene istasyonlarının verdiği tespit raporlarında görebilirsiniz. Aracın geçmiş muayene raporlarını inceleyerek kilometrenin doğru olup olmadığı kanısına varabilirsiniz.

 

Kısa mesajlarda gelen bilgilerin anlamı

Gelen mesajlarda AĞIR HASAR KAYDI ibare var ise aracın pert olduğu belirtilmektedir. ÇARPMA / ÇARPILMA/DEVRİLME ibaresi ise aracın çarpma sonucu hasar oluştuğu anlamına gelmektedir.

Sonuç olarak her şeyden önce araç alırken aracı mutlaka oto check up servislerine götürünüz. Araçla bir kaç tur atınız. Satıcının size söylediği şeyleri araştırınız. Daha önce ticari amaçlı kullanıldığı hakkında bilgi almak isterseniz acentenize sorunuz. Araç alacağım derken başınıza bela almayınız. Bilinçli hareket ediniz.

 

Okumaya Devam Edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku

X