Full kasko nedir ? Neleri kapsar ?

Sigortacılık sektöründe sıkça söz edilen terimlerden biride full kaskodur. Bildiğiniz üzere full kelimesinin Türkçe karşılığı tam/dolu anlamına gelmektedir. Sigorta acentelerinde ve internet ortamında hep bahsedilen şey “full kasko”, “her şeyi kapsıyor” gibi söylemlerdir.

153

Full kasko nedir?

Sigortacılık sektöründe sıkça söz edilen terimlerden biride full kaskodur. Bildiğiniz üzere full kelimesinin Türkçe karşılığı tam/dolu anlamına gelmektedir. Sigorta acentelerinde ve internet ortamında hep bahsedilen şey “full kasko”, “her şeyi kapsıyor” gibi söylemlerdir. Bu terim aslında neyi kapsadığına göre değişir. Türkiye’de faaliyet gösteren 30’a yakın sigorta şirketinin her birinde poliçe kapsamı farklı olabiliyor. Yani aldığınız poliçe hiçbir zaman maalesef full olmuyor. Full kasko olması için küçük bir servet harcamanız gerekebilir. Sigorta şirketleri teminatları limit veya muafiyetlerle sınırladığı için genel anlamda bu yüzden full diyemiyoruz.  Kişiler genelde aldığı poliçenin her şeyi kapsadığı algısında olduğu için full kasko mu sorusuna genelde “full kasko” , “her şeyi kapsıyor” gibi cevap olarak alıyor. Peki, full olmasa da kasko poliçeniz neleri karşılamalı buna değinelim.

Full kasko neleri kapsar ? Hangi teminatları olmalı ?

Poliçenizde olması gereken teminatları minimum seviyede sıralayacak olursak;

 • Kasko (Çarpma / çarpılma / yanma / çalınma ) : Ana teminattır. Bütün kasko poliçelerinde genelde mevcuttur. Muafiyetsiz (kesintisiz) olması gerekmektedir.
 • İhtiyari mali mesuliyet kısaca IMM. Bu teminatı minimum 100.000 TL ve manevi tazminatında dâhil olmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu teminat trafik sigortasında belirlenen limitin üstünde doğabilecek hasarları karşıladığı için genel yüksek teminat alınız.
 • Deprem, Fırtına, Dolu, Yıldırım: Aynı şekilde muafiyetlerine bakılmalı.
 • Sel, Su baskını: Muafiyetlere yine dikkat edilmedir. Bazı şirketler sel riski yüksek olan yerleşim yerlerinde muafiyet uygulamaktadır.
 • Glkhh – terör: Bu teminatta muhakkak tam alınmalıdır. Terör riski olan yerlerde sigorta şirketleri muafiyetli şekilde teklif vermektedirler. Bu husus gözden kaçmamalıdır.
 • Çekme çekilme zararları
 • Hukuksal koruma
 • Asistans (yol yardım)
 • İkame araç: bu teminat minimum olay başı 7 ve yılda 2 kez olmak üzere 14 gün olmalıdır. Lüks araçlarda onarım süresi uzun olduğu göz önüne alınarak bu sürenin 15*2 ya da sınırsız seçilmesi tavsiye edilir.
 • Anahtar kaybı: Poliçe süresi içinde araç anahtarının kaybolması sonucunda poliçede yazan limit dâhilinde hasarınızı karşılar.
 • Yanlış akaryakıt dolumu: Akaryakıt istasyonlarında meydana gelen yanlış dolumlarda devreye giren teminattır.
 • Asıl anahtar ile aracın çalınması: Size verilen poliçede en dikkat etmeniz gereken teminatlardan biridir. Çoğu şirket kelimi oyunu yaparak full olduğu yönünde yanılgıya düşmenize sebep oluyor.
 • Mini onarım: Bu teminat sigorta şirketlerinin bazısında bulunup bazılarında bulunmayabilir. Bu teminatı almanızda fayda var. Çünkü ufak tefek hasarların, hasarsızlık indiriminizi bozulmasını engeller.
 • Yeni değer: Bu teminat sıfır km araçlara verilen bir teminattır. Aracınız sıfır ise bu teminatın olup olmadığını muhakkak kontrol ediniz.

Araç bedeli neye göre belirlenir?

Türkiye Sigorta Birliği internet sayfasından yer alan kasko değer listesi bölümünde aylık olarak yayınlanan veriler baz alınarak belirlenir. Kasko tekliflerinde rayiç bedel ifadesi, kasko değer listesinden alınan bedeli ifade etmektedir ve bu doğrultuda fiyatlandırılması yapılmaktadır.

Kasko teklifi nasıl değerlendirilmeli?

Sonuç olarak, kasko poliçesi yaptırılırken yapılan yanlışlardan biri acele karar vermek ve teklifi okumadan poliçe yaptırmaktır. Teminatların dikkatle okunması, gerekirse başka şirketlerden de fiyat alıp mukayese edilmesi, araç marka ve tipinin birebir uyup uymadığının kontrolü, size söylenen teminatların gerçekten olup olmadığı kontrol edilmelidir. Güven satın alıyorsanız güvende olduğunuzu hissetmeniz gerekir. Kısaca sigorta güvendir. Kaskonuzu güven veren kişilere yaptırınız.

Okumaya Devam Edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku

X