Yurt dışı eğitiminiz erasmus için planınızı yaptınız.  Eğitiminiz için gideceğiniz ülke belli olduysa erasmus sağlık sigortasını vakit kaybetmeden yaptırmak için hazırsınız demektir. Erasmus sağlık sigortası eğitim amaçlı vize alabilmek için ve erasmus eğitiminiz süresi boyunca oluşabilecek kazalara karşı kendinizi güvence altına almanızı sağlar. Erasmus eğitiminiz başlamadan önce erasmus sağlık sigortası hakkında aklınızda birçok soru olması normaldir.

Erasmus için seyahat sağlık sigortanızı herhangi bir acente yada sigorta şirketinden yaptırabilirsiniz. Başvurularda genellikle poliçenin ingilizce çıktısı istenir. Poliçenin ingilizce çıktısını almayı unutmayın. Bazı Schengen ülkeleri eğitim için kendi sigortalarını şart koşabilir. Bunun için konsolosluğa sormanızda fayda var. (Fransa, Finlandiya) Bu bilgileri de belirterek erasmus sağlık sigortasının nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgileri paylaşalım.

Erasmus sağlık sigortası nasıl yapılmalı ?

Eğitim için erasmus sağlık sigortası yapılırken düşülen hatalardan biri de standart seyahat sağlık sigortası yapılması sorunudur. Standart seyahat sağlık sigortaları maksimum 92 gün süre ile yapılan ayakta tedavileri karşılamayan ve süre bitiminde ise geçersiz olan seyahat sigortalarıdır. Bu durumda başınıza gelecek ani durumda cebinizden külfetli bir şekilde para çıkması sizi zora sokabilir.
Erasmus sağlık sigortası ise bir yıllık eğitiminiz boyunca sürer ve ayakta tedavi hizmetlerinizde karşılanır. Ülkeye tekrar giriş çıkış yaptığınızda poliçe süresi boyunca tekrar sağlık sigortası yaptırmanıza gerek yoktur. Bilindik şirketlerden bu poliçeyi yaptırmanızda fayda var. Genellikle öğrencilerin tercihleri axa ve allianz sigortadan yönedir. Erasmus sağlık sigortası fiyatları yıllık 70 euro civarında olup, bu poliçeyi eğitimi süresi kadar yani 3 ay 6 ay şeklinde de yaptırabilirsiniz.

Poliçe başlangıç ve bitiş tarihlerini genellikle seyahate başlamadan bir gün öncesi olarak yapılması önerilir. Seyahat başlamadan önce olabilecek seyahatin iptali ve vb. durumlarda poliçeyi iptal ettirebilme imkanı olduğunu unutmayın. Başlayan poliçelerde ise poliçenin iptali maalef söz konusu olmuyor. Bu yüzden başlangıç ve bitiş tarihlerini doğru şekilde bildirerek poliçenizi yaptırmanız önerilir.

Sizlerde bu yazımız altında Erasmus sağlık sigortası ile alakalı soru ve sorunları sorabilir. Bizimle iletişime geçerek poliçenizi yaptırabilirsiniz.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortası hakkında bilgileri içeren yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir