Beslenme doğruları ve yanlışları

Beslenme, yaşamamız için gerekli olan vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat içeren besinlerin vücudumuza alınması işidir. Beslenme kelimesinin tanımını herkes bilir. Bu durumda önemli olan doğru ve yanlış beslenmeyi bilip bilmediğimizdir. Peki, doğru beslenme veya yanlış beslenme nedir?

79

Beslenme Nedir?

Beslenme, yaşamamız için gerekli olan vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat içeren besinlerin vücudumuza alınması işidir. Beslenme kelimesinin tanımını herkes bilir. Bu durumda önemli olan doğru ve yanlış beslenmeyi bilip bilmediğimizdir. Peki, doğru beslenme veya yanlış beslenme nedir? Bir de buna göz atalım.

Yeterli Kalori

Doğru beslenme yeterli ve dengeli beslenme sonucu amacına ulaşır. Yani karın doyurmak için beslenmek, açlık duygusunu bastırmak için elimize ne geçerse yemek ve içmek doğru değildir. Bu durumda vücudumuz için belki yeterli kaloriyi alırız ama vücut dengemizi bozan bir şekilde alırız. Peki, vücudumuz için yeterli kalori ne demektir? Günlük kalori vücudumuz için bir günde yeterli olacak kaloridir. Günlük kalorimizi hesaplarken bazal metabolizma enerjisi, fiziksel aktivite göz önüne alınır. Tabii ki yaş, boy, kilo, cinsiyet vb. gibi durumlara göre de değişir. Örneğin 20 yaşında 170 boyunda 50 kilo bir kadınsak, 1800 kalori civarı bizim bir gün için almamız gereken kaloridir. Bu kaloriyi doğru ve sağlıklı bir şekilde almalıyız.

Doğru ve Yanlış Beslenme

Doğru beslenmek için her gün protein, karbonhidrat ve yağ grubundan yeteri kadar almaya özen göstermeliyiz. Örneğin karbonhidratı una ve beyaz şekere bandırılmış beyaz ekmek yerine şeker ve unu az kullanılmış, lif içeren tam tahıllı ekmeklerden almalıyız. Yağı ise trans yağ ile kızartılmış cips ve patatesler yerine ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerden almalıyız. Doğru beslenmenin bir püf noktası da bu sağlıklı olarak bahsettiğimiz ürünlerden sağlıklı diye fazla yemek yerine vücudumuzun ihtiyacı olan kadarını almaktadır. Bir de bunları yeme saatimiz de çok önemlidir. Örneğin akşam 11 de uyuyorsak saat 9’da yediğimiz protein grubundan tavuk, vücudumuzu rahatsız edecektir. Çünkü vücudumuzun herhangi bir yemeği sindirme süresi en az 3-5 saat arasında değişir. Bu yüzden bu durum yanlış beslenme tabirine girer.

Kısacası beslenmek için kendi vücudumuzu tanımalı, doğru beslenme kalıbını hayatımızın merkezine koymalı, vücudumuza yeterini ve güzelini vermeliyiz.

Okumaya Devam Edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku

X