Araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır ? Nasıl hesaplanır ?

155

Araç değer kaybı kaza sonucu meydana gelen ve kaza sonrasında alınan hasar sebebiyle tamir gören araçların 2.El piyasasındaki uğradığı maddi kayıptır.Değer kaybı başvurusu nasıl yapılır, başvurusu süresi nedir, nasıl hesaplanır vb. soruları cevaplıyoruz.

Araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır ?

Araç değer kaybı başvurusu işlemi mağdur taraf tarafından, kusurlu olan aracın sigorta şirketine başvuru yapılır. Başvuru yapılırken istenilen belgeler kaza tespit tutanağı, ehliyet, ruhsat, sigorta poliçesi, eksper raporu gibi belgeler istenilmektedir. Çoğu sigorta şirketi kendi atadığı ekspere araç ekspertizi yaptırdığı için genellikle tek bir dilekçe ile başvuru kabul ediyor. Değer kaybı başvurusu yapabilmek için  kaza tespit tutanağı olması yada resmi tutanak olması gereklidir.Değer kaybı başvuru süresi 2 yıldır. Zaman aşımı için baz alınan tarih kaza tarihidir. Bu süre içinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Araç değer kaybı dilekçesi örneğini konunun devamında bulabilirsiniz.

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır ?

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır sorusuna ilişkin cevap; Hazine müsteşarlığının yayınlamış olduğu genelde doğrultusunda aşağı sıralanmış niteliklere bakılarak sigorta şirketi tarafından değerlendirilmesi yapılmaktadır.

  • Aracın hasar geçmişi,
  • Kaza anındaki kilometresi
  • Aracın marka ve modeli
  • Trafiğe çıkış tarihi
  • Piyasa değeri
  • Kaza öncesi değeri

Teminat dışında kalan durumlar nelerdir ?

Aşağıdaki bazı durumlar  değer kaybı teminatını dışında kalmaktadır.

1) Mini onarımla yapılan basit kaporta hasarları, plastik parça onarımları, cam, radyo/teyp, lastik, hava yastığı, jant, mekanik, elektrik, elektronik ve döşeme aksamları hasarları,

2) Vidalı parçalarda yapılan onarımı veya değişimi ile yapılabilen hasarlar

3) Aracın kaza anındaki rayiç değerinin %25’ini aşan değer kaybı talepleri,

4) Kaza tarihi ile ihbar tarihi arasında araç üzerinde mülkiyet değişikliği olan araçlar ile ilgili talepler, (aracın satılması v.b)

5) Çekme Belge ve Hurda Belgesi işlemi olmuş araçlar,

6) Kiralık araçlar, taksi, dolmuş, uzun süreli (bir yıl veya daha uzun) kiralık araçlarda eksper tarafınca hesap edilen değer kaybı tutarının %50’sini aşan talepler, test aracı, antika araçlardaki hasar nedeniyle yapılan değer kaybı talepleri teminat dışında kalan durumlardır.

Araç değer kaybı dilekçesi örneği nasıl olmalı ?

Araç değer kaybı dilekçesinde kaza tarihi, kusurlu aracın plakası, banka hesap numarası, telefon numarası gibi bilgiler yazılıp imzalanarak sigorta şirketine mail yada posta yolu ile iletebilirsiniz. Aşağıda bulunan hazır dilekçeyi kendinize göre uyarlayarak başvuru yapabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

X