Acente müdürü olma için şartlar nelerdir ?

Acente müdür olmak için gerekli şartlar neler ? Deneyim süresi ne kadar ? Bu soruların cevabı bu yazımızda...

223

Bu yazımızda acente müdürü olma şartları hakkında bilgiler sunacağız. Acente müdürü olma için deneyim süresi, eğitim seviyesi şartlarını inceliyoruz.

Acente müdürü olma şartları nelerdir ?

Acente müdürü olma şartları öğrenim ve deneyim süreleri aşağıda belirtilen nitelikler çerçevesinde olmalıdır;

  • 4yıllık yüksek öğretim kurumlarından Lisans mezunu olan kişilerden 1 yıl 6 ay, iki yıllık yüksek okulun ilgili (Sigorta, Risk, Aktüerya ve Bankacılık ve Sigorta) bölümlerinden mezun kişilerden ise iki yıl deneyim aranmaktadır.
  • 4 yıllık yüksek öğretim kurumlarının sigortacılıkla alakalı bölümlerinden mezun kişilerden deneyim aranmamaktadır.
Yönetmeliğin Uygulanmasına ilişkin Genelgenin 4.2 maddesince Bankalar ve özel kanunla kurulmuş ve kendisine sigorta acenteliği yapma yetkisi tanınan kurumlarda çalışanların deneyim hesaplaması “SEGEM” sertifikasının alındığı tarihten sonra geçerlidir.
  • 04.2008 tarihinden önce tüzel kişi acentesinde ortak olduğunu yada gerçek kişi acente olduğunu ticaret sicil kayıtları ile ispatlayanlardan öğrenim düzeyi ve mesleki deneyim şartları muaftır.

   Önemli Not:

  • Acente Müdürü yalnızca bir acentede çalışabilir.
  • Teknik personel ve müdürün ikametgahı, merkez veya şubenin bulunduğu il sınırları içerisinde olmalıdır. Olağan iş akışını etkilemeyecek makul mesafeler de il sınırları kapsamında değerlendirilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku

X